главная - средства защиты растений
Виберіть культуру яку необхідно захистити

Основні шкідники і хвороби та заходи захисту гарбузових культур

Паросткова муха (1). В Україні поширена повсюдно. Це дрібні, завдовжки 3-5 мм мушки, які з'являються в другій половині квітня та на початку травня. Личинки брудно-білі, завдовжки 7 мм. Шкідник протягом літа розвивається в трьох поколіннях. Зимує в грунті в стадії лялечки. Вилітає муха в другій половині квітня і відкладає яйця на вологих та багатих на органічні речовини полях, найбільш в місцях, де на поверхні грунту залишився лежати незаораний гній. На 5-10 день відроджуються личинки, які вгризаються всередину насінин гарбузових рослин і виїдають ямки та борозенки на сім'ядолях. Пізніше личинки вгризаються в корінці сходів і корені більш розвинутих рослин, проточуючи всередині ходи; як правило такі рослини гинуть.

Заходи захисту. Ефективним засобом боротьби з паростковою мухою на сходах гарбузових культур є обприскування препаратами Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі або Протеус®.

Баштанна попелиця (2). Найбільшої шкоди завдає гарбузовим культурам, особливо в помірно вологу теплу погоду. Живиться на огірках, кавунах, динях, кабачках та інших гарбузових, а також на баклажанах, перці. Протягом вегетаційного періоду дає 12-15 поколінь. Попелиці першого покоління розвиваються на бур'янах, у другій половині літа великої шкоди завдають гарбузовим культурам. В окремі роки розвиток попелиці припиняється через активну діяльність комах-хижаків (жуків і личинок сонечка та ін.).

Заходи захисту. Починати боротьбу з попелицею хімічним способом треба якнайраніше, поки листки на заселених нею рослинах ще не почали скручуватися. Необхідно провести обприскування одним з препаратів: Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®.

Тютюновий, або цибулевий трипс (3).(Див. «Основні шкідники і хвороби та заходи захисту цибулі та часнику»).
Дуже шкодить гарбузовим. Зимує в рослинних рештках, а також у верхньому шарі грунту, з місць зимівлі виходить у квітні - травні. Живуть трипси на нижньому боці листків. На листках, пошкодженних трипсами, з'являються білуваті плями. Пошкоджені листки всихають, внаслідок чого рослини погано розвиваються або зовсім гинуть.

Заходи захисту. Застосовують обприскування посівів рослин робочим розчином препаратів Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®.

Коренева гниль огірків (4). Хвороба поширена в теплицях. Уражує дорослі рослини та сіянці. Проявляється, як правило, у фазі плодоношення. Головний корінь ураженої рослини розмочалюється, набуває червоно-бурого забарвлення, бокові корені також стають червоно-бурими і поступово відмирають. Пізніше відмирає і головний корінь. Такі рослини легко вирвати з грунту. Листки уражених рослин жовтіють, плоди опадають, рослина гине. Збудники хвороби - напівпаразити. Вони уражують здебільшого ослаблені рослини. Порушення режиму вирощування огірків сприяє розвитку хвороби. При зниженні температури нижче 18°С або підвищенні понад 28°С ураження рослин значно збільшується. Розвитку хвороби сприяє також підвищення вологості грунту понад 85% повної вологоємкості.

Заходи захисту. Крім агротехнічних заходів обов'язково використовувати препарат Превікур®, якому немає аналогів в Україні.

Несправжня борошниста роса (5). Уражує дині, гарбузи, кабачки, але найбільше огірки. На листках утворюються жовто-зелені округлі або кутасті плями, які поступово збільшуються і зливаються. З нижнього боку листків у місцях плям утворюється сірувато-фіолетовий наліт. Листки буріють, засихають, стають крихкими. Для розвитку хвороби потрібна висока відносна вологість повітря (не нижче 87%) і помірна температура (15-22°С). При сильному уражені посіви огірків за декілька днів гинуть.

Заходи захисту. При виникненні сприятливих умов розвитку хвороби проводять обприскування посівів розчином препаратів Альєтт®, Інфініто®, або Превікур®, Обприскування проводять з інтервалом 10-14 днів.

ПРИПАРАТИ ДЛЯ ЗАХИСТУ ГАРБУЗОВИХ КУЛЬТУР.

ВСЕ