главная - средства защиты растений
Виберіть культуру яку необхідно захистити

Основні шкідники і хвороби та заходи захисту цибулі та часнику

Цибулева муха (1). Зустрічається на Україні скрізь, але більше шкодить у районах з достатньою вологістю влітку. Це невеличка, завдовжки 6-7 мм, попеляста муха з темними ніжками. Личинки білі, завдовжки 6-7мм. Зимує муха в стадії лялечки в грунті на глибині 10-20см. Вилітає муха в другій половині квітня - на початку травня і незабаром починає розмножуватися. Із яєць відроджуються личинки, які вгризаються в рослини крізь основу листків або з боку денця і до закінчення розвитку перебувають усередині цибулини, живлячись її тканинами. Найбільшої шкоди цибулі перше покоління мухи завдає в травні - першій половині червня. Найдужче вона пошкоджує цибулю, вирощену з насіння, бо ця цибуля має більшу густоту насадження і личинкам переповзати з пошкоджених цибулин на здорові набагато легше. В червні-липні вилітають мухи другого покоління, які шкодять цибулі пізніх строків сівби та садіння.

Заходи боротьби. Використовують препарат Конфідор® Максі методом крапельного зрошування. Норма внесення препарату для обробки цибулі становить 0,15 - 0,30 кг на 1 га, що залежить від вегетативної маси культури. Маточний розчин препарату концентрацією 0,2% (200 г препарату на 100 л води) починають вводити в систему за 20-40 хвилин до закінчення зрошування, коли переважну більшість вологи вже внесено.
В період льоту мух проводять обприскування робочим розчином одним з препаратів: Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®.

Цибулева листоблішка (2). Комаха темно-зеленого кольору, завдовжки 2-2,5 мм, здатна підстрибувати. У травні листблішка починає відкладати яйця на листки цибулі. Через 7-20 днів залежно від температури відроджуються личинки, які висмоктують сік з листків цибулі. Пошкоджені рослини мають покручені листки, суху верхівку. Протягом року дає 3-5 поколінь.

Заходи захисту. Обприскування рослин робочим розчином препаратів Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі Протеус®.

Цибулевий трипс (3). Крім цибулі трипс пошкоджує огірки, кавуни, капусту тощо. Трипси можуть шкодити і під час зберігання в сховищах, від чого погіршуються садивні якості цибулі. Трипси поселяються переважно в піхвах листків, пізніше - в суцвіттях цибулі і висмоктують сік з листків та суцвіть. На листках з'являються білуваті плями, які при сильному пошкодженні майже зливаються. Внаслідок пошкодження трипсом листки та суцвіття викривляються, жовкнуть і всихають.

Заходи захисту. Застосовують обприскування посівів рослин робочим розчином препаратів Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі Протеус®.

Цибулева міль (4). Розмах крил метелика 12-14 мм. Зимують метелики й лялечки під різним укриттям і рослинними рештками. Метелики першого покоління літають у травні. На 5-7 день після відкладання яєць відроджуються гусениці, які виїдають паренхіму листків і стрілок, залишаючи цілою лише шкірку; у бутонах вони живляться зачатками квіток, від чого частина насіння гине. У другій половині червня - липні вилітають метелики другого покоління, гусениці яких шкодять у липні - серпні. Найбільшої шкоди завдає насінникам цибулі - пошкоджує квітки та перегризає квітконіжки.

Заходи захисту. Для знищення гусениць молі рослини обприскують робочим розчином препаратів Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі Протеус®.

Несправжня борошниста роса, або пероноспороз (5). Збудник хвороби - гриб. Проявляється хвороба, як правило, через 3-4 тижні після садіння цибулі. Уражені рослини відстають у рості, листки жовтіють і засихають, у вологу погоду покриваються сірувато-фіолетовим нальотом. Великої шкоди хвороба завдає насінникам цибулі: уражуються стрілки та листки.

Заходи захисту. Для знищення гусениць молі рослини обприскують робочим розчином препаратів У період вегетації рослини обприскують робочим розчином препаратів Альєтт®, або Превікур®, . Цибулю першого року вирощування вперше обприскують через 15 днів після з'явлення повних сходів, а насінників - через 10 днів, надалі - щодекади в міру потреби.

ПРИПАРАТИ ДЛЯ ЗАХИСТУ ЦИБУЛІ ТА ЧАСНИКУ.

ВСЕ