главная - средства защиты растений
Виберіть культуру яку необхідно захистити

Основні шкідники і хвороби та заходи захисту плодових культур та ягідників

Листокрутка розанна. Зимують кладки яєць на корі скелетних гілок і штамбів. Основні ознаки пошкоджень - це вигризені бруньки, бутони, дірки в листках, сплетених у трубочки, ямки у зав'язях до насіння.

Листокрутка полохлива. Зимують гусениці третього віку в кублах із сухих листочків, прикріплених у розвилках. Основні ознаки пошкоджень: навесні вигризає бруньки, підгризає біля основи розетки бутонів, листків. Влітку скелетує листки, вигризає ямки на плодах під павутинним покриттям чи листком.

Листокрутка підкорова. Зимують гусениці різного віку в ходах під корою. Вигризає під корою в лубі та заболоні ходи, вистелені павутиною.

Плодожерка сливова (1). Зимують гусениці в коконах під корою, в грунті, рослинних рештках тощо. Основні ознаки пошкоджень: вигризені ходи в плодах, з яких виділяється камедь, передчасне фіолетове забарвлення й обпадання недорозвинених плодів. Ходи навколо кісточки.

Плодожерка східна. Зимують гусениці в коконах під корою, в грунті, рослинних рештках тощо. Основні ознаки пошкоджень: ходи в молодих пагонах від верхівки, в’янення і всихання пагонів. У плодах ходи в м’якоті заповнені екскрементами.

Заходи боротьби. Заходи боротьби. Від розпускання бруньок і зразу ж після цвітіння (вихід із місць зимівлі та живлення гусениць) перед виплоджуванням гусениць листокруток першого та наступних поколінь, дерева обприскують інсектицидами Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®. Обприскування проти яблуневої, сливової, східної плодожерок спрямовані на знищення відроджених гусениць до проникнення її у плоди. Хімічні обробки слід проводити проти кожного покоління шкідника.

Плодожерка яблунева (2) Зимують гусениці в коконах під корою, в грунті, рослинних рештках тощо. Основні ознаки пошкоджень: прямий хід до насінної камери, виїдене насіння в плоді.

Заходи захисту. Від розпускання бруньок і зразу ж після цвітіння (вихід із місць зимівлі та живлення гусениць) перед виплоджуванням гусениць листокруток першого та наступних поколінь, дерева обприскують інсектицидами Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®. Обприскування проти яблуневої, сливової, східної плодожерок спрямовані на знищення відроджених гусениць до проникнення її у плоди. Хімічні обробки слід проводити проти кожного покоління шкідника.

Попелиці (3). Найпоширеніші види попелиць: зелена яблунева попелиця, сливова попелиця, вишнева попелиця, зелена персикова попелиця. Зимують яйця біля бруньок. Пошкоджують листки молодих пагонів, жировики з сильною деформацією. 4-19 поколінь за сезон.

Заходи захисту. Обприскування препаратами Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®.

Основні види молі плодових культур(4). молі-листокрутки, молі-пістрявки (яблунева срібляста міль, кишенькова мінуюча міль, яблунева нижньобокова мінуюча міль, верхньобокова плодова мінуюча міль та ін.), справжні горностаєві молі, серпок-рилі молі, крихітки-молі

Заходи захисту. Обприскування препаратами Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®.

Оленка волохата (5). Жуки пошкоджують бутони, пиляки в квітках, молоді листочки плодових, ягідних. Зимують жуки у грунті. Із місць зимівлі починають виходити наприкінці березня. Скупчуючись на квітучій рослинності, вигризають квітки.

Заходи захисту. Обприскування препаратом Каліпсо®, в період

Каліфорнійська щитівка (б). Шкідник поширюється головним чином із зараженим садивним матеріалом (живцями, саджанцями). При виявленні зараженості в садах необхідно проводити механічні заходи - зскрібання і спалювання відшарувань кори. Зимують личинки першого, частково другого віків на корі штамбів і гілок. Період і ознаки пошкодження: квітень - серпень, на корі, листках, плодах у двох поколіннях.

Заходи захисту. У період появи бродяжок проводять обприскування розчином препаратів Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®.

Вишнева муха (7). Пошкоджує черешню та вишню. Пошкоджені личинками плоди загнивають, обпадають, непридатні до вживання. Зимує лялечка в грунті. Мухи вилітають у другій половині травня у фазі розростання зав'язі й літають до кінця червня. Яйця по одному відкладають під шкірку плодів на початку їх достигання. Личинка проникає до кісточки і виїдає м'якоть плоду навколо неї.

Заходи захисту. Під час льоту мух ефективне обприскування розчином препаратів Децис® Профі, Каліпсо®, Конфідор® Максі, Протеус®.

Бурий плодовий кліщ (8). Пошкоджує всі плодові культури, особливо яблуню. Зимує в стадії яйця на гілках і пагонах. Іноді кількість зимуючих яєць така ве¬лика, що дерева стають іржаво-червоними. Личинки починають виходити з яєць навесні під час розпукування бруньок; після їх виходу на гілках довго залишають¬ся сірувато-білі шкаралупки. Личинки і дорослі кліщі висмоктують сік з бруньок і листків. Пошкоджене листя втрачає зелене забарвлення і стає брудно-білим, не розвивається, приріст гілок припиняється, знижується врожай і морозостійкість по¬шкоджених кліщем дерев. Особливо багато кліщів скупчується у затінених частинах крони, на однорічних і жирових пагонах. Протягом року дає чотири-п’ять генерацій.

Заходи захисту. Заходи боротьби. Обприскування розчином препарату Енвідор®. Енвідор®.

Червоний плодовий кліщ. Червоний плодовий кліщ є небезпечним шкідником яблуні, груші, вишні, сливи, аличі, мигдалю, персика, виноградної лози, смородини, цитрусових, інжиру, терну, крушини, акації білої та багатьох інших культур. Кліщ селиться на нижньому боці листків, проколює епідерміс паренхіму і висмоктує їх вміст. Пошкоджені клітини втрачають значну частину хлорофілу, забарвлюються у бурий колір і відмирають. Червоний плодовий кліщ зимує у стадії яйця на корі гілок. Найбільше яєць сам¬ки відкладають на плодушках, у розгалуженнях гілок, а восени - на плодах.

Заходи захисту. Заходи боротьби. Обприскування розчином препарату Енвідор® відразу після цвітіння дерев.

Парша яблуні і груші. Уражуються листки, плоди і пагони (останні пере¬важно у грушо, В дощові роки особливо навесні, уражуються також квітки і зав’язь. Парша проявляється у вигляді округлих плям, спочатку малопомітних, хлоротичних, а потім темно-сірих, з характерним оливково-оксамитовим нальотом. Уражені тка¬нини корковіють, що стримує рівномірне розростання плодів, вони деформуються, набувають виродливого вигляду, розтріскуються, загнивають і передчасно опада¬ють. Перші ознаки хвороби на листках проявляються здебільшого наприкінці цвітін¬ня, а на плодах трохи пізніше. Сприятливі умови для розвитку парші створюються в погано провітрюваних насадженнях.

Заходи захисту. Своєчасне і якісне обприскування розчином препаратів Антракол®, Коронет®, відразу після цвітіння дерев.

Борошниста роса яблуні. Це грибкове захворювання. Уражує листки, пагони, суцвіття, рідко зав’язь і плоди. Перші ознаки хвороби з’являються відразу ж після розпускання бруньок. На молодих листках і суцвіттях проявляється гак звана первинна інфекція у вигляді ніжного борошнисто-білого нальоту. У міру роста паго¬нів борошнистий наліт поступово поширюється і на кору молодого приросту. Листки деформуються, по краях закручуються вниз, засихають и обпадають.

Заходи захисту. Обприскування розчином препарату Коронет®, Флінт.

Моніліоз кісточкових Уражує усі кісточкові культури. Проявляється у двох формах - меж анальний опік і плодова гниль. Моніліальний опік - це весняна фор¬ма хвороби, яка характеризується раптовим побурінням і в’яненням суцвіть, засихан¬ням листків, молодих пагонів і гілок. У формі плодової гнилі хвороба проявляється під час достигання плодів. На плоді з’являється невелика бура пляма, яка збільшується і охоплює весь плід. На поверхні гнилих плодів розвивається спороношення у вигляді попелясто-сірих подушечок. З часом уражені плоди зморщуються, засихають, частко¬во обпадають, а частково залишаються на деревах, нерідко до весни наступного року.

Заходи захисту. Обприскування абрикоса і персика — в фазі малинового бутона, а вишні, черешні і сливи — у фазі білого бутона розчином препарату Антракол®. Повторне обприскування всіх кісточкових проводять після цвітіння впродовжі вегетації препаратом Тельдор®. (максимальна кратність — 3 рази).

Кучерявість листків персика. Рано навесні на молодих листках після їх розпускання з’являється характерна кучерявість. Уражені листки деформуються, мають ненормальний гофрований вигляд і червонувато-рожеве або світло-жовте забарвлення. На плодах утворюється пухирчатість, вони зморщуються й засихають.

Заходи захисту. Ефективне обприскування перед цвітінням у фазі червоної бруньки, а також восени під час листопаду, розчином препарату Антракол®.

ПРИПАРАТИ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПЛОДОВИХ КУЛЬТУР ТА ЯГІДНИКІВ.

ВСЕ